Lada Svobodová

Kdo jsem?

Jsem žena propojená se Zemí i se zemí, která je od malička ráda v přírodě a ráda pozoruje rostliny a vývoj rostlinných společenstev na různých stanovištích. Zaměřuji se hodně na estetickou stránku a na to, jak dané rostliny spolu s prostorem působí, jakou vytváří energii a prostor. Zároveň mě fascinuje pestrá paleta možností, které mají zahrady i v našem klimatickém pásu, co se týká užitkové a jedlé hodnoty. Ta obrovská hojnost možností a dobrot, které si u nás můžeme na zahradě vypěstovat a sníst:-)

5 let
studia zahradní a krajinné architektury
7 let
zakládání a údržby zahrad v Bambusáriu Rosteto​
7 let
tvorby ekozahrad a rodového statku s Jaroslavem Svobodou
22 + let
aktivního pozorování souvislostí a dějů v přírodě
Lada Svobodová levandule Chorvatsko-Itálie 2019

Z čeho vycházím

Při své práci, návrzích i doporučeních vycházím z principů a poznatků vypozorovaných v přírodě a vyzkoušených na několika zahradách, ve kterých jsme měla tu čest žít a bydlet. Taktéž někdy vycházím z fungujících koncepcí zahrad přátel a známých, kteří mají cítění a směřování, které je mi blízké a se kterými jsme se navzájem inspirovali a ovlivnili. Jedná se převážně o přírodě blízké, ekologicky zaměřené a permakulturní směry. Ani zde však neexistuje jeden univerzální návod a jen „ta jedna správná filosofie či směr, jak to dělat dobře“. Každý člověk i místo, pozemek či zahrada jsou jedinečné. Mají svá určitá specifika, svůj příběh a charakteristiky. Člověk rovněž i své potřeby a své sny, které se navíc v průběhu života mění. K tomu všemu je třeba přihlédnout.

Má vize

Zahradu vnímám jako osobní a intimní prostor. Prioritní pro mě je vždy pocit klidu, bezpečí a láskyplného prostoru, kde je hlavním rysem život, krásno, smysluplnost a harmonie prvků pro majitele a uživatele zahrady. Zahrada je pro mne jako okno či zrcadlo duše, a tedy i jeden z prostředků, jak se dostat zpět sami k sobě a najít opět přírodu/přirozenost/prapůvod/opěrný bod v nás samých.

Co tvořím

Mé směřování je hlavně do oblasti zahrad přírodě blízkých, věnuji se zahradám okrasným i užitkovým či jejich kombinacím, bez používání chemie a s využíváním přírodních mechanizmů a cyklů v průběhu všech čtyřech ročních období. Téměř každý člověk, každá bytost, má potřebu svého hnízda, svého prostoru, kde se cítí být hýčkaná a milovaná, svého prostoru lásky, který nás bude vyživovat a vracet nám vrchovatě naši péči a lásku do něj vloženou v podobě krásy, radosti, naplnění. Zahrada navíc může poskytovat i přirozenou lehce dostupnou hojnost květů, plodů, léčivých a aromatických rostlin, zeleniny, dřeva, osobního prostoru pro relaxaci, setkávání s blízkými lidmi a rovněž i inspiraci k další tvorbě (nejen zahradní) i další příjemné bonusy.

Mé motto:

Život v radosti a hojnosti v souladu s přírodou a cestou své duše.

Proč tvořit zahradu se mnou?

Zahradu považuji za velmi osobní prostor a proto ráda učím klienty, jak si svou zahradu mohou založit a udržovat převážně svépomocí.

Na této cestě objevování vám mohu být průvodkyní.

Pomůžu vám začít

Chcete začít a nevíte jak, všude je plno informací, kurzů a knih. Poslechnu si váš záměr a pomůžu vám začít.

Ukážu vám možnosti

Možností je opravdu hodně. Podle vašeho záměru i typu pozemku vám doporučím, co je u vás vhodné.

Doporučím rostliny

Každá rostlina vyžaduje vhodné podmínky pro svůj růst. Doporučím vám takové, které u vás budou prosperovat.

Povedu vás tvorbou

Povedu vás celým procesem. Co kdy zasadit, co raději ještě promyslet a naplánovat i tím, kdy je vhodné si dát pauzu 🙂

„Každý člověk i místo, pozemek či zahrada jsou jedinečné. Mají svá určitá specifika, svůj příběh a charakteristiky. Člověk rovněž i své potřeby a své sny, které se navíc v průběhu života mění."

I k tomuto všemu je vhodné při plánování zahrady nebo i jednotlivých záhonů přihlédnout. Ráda vás celým procesem provedu.